Spływy jednodniowe

Zapraszamy na spływy jednodniowe rzeką Krutynią, o miło spędzony czas zadba wypożyczalnia kajaków Nemo w miejscowości Ukta.


Spływy jednodniowe
rzeką Krutynia, których organizacją zajmuje się wypożyczalnia kajaków NEMO, pozwolą Państwu na spędzenie kilku niezapomnianych godzin w bajkowym, mazurskim otoczeniu. Zapewniamy transport Państwa na start spływu lub z miejsc gdzie   zakończycie spływ do naszej bazy w miejscowości Ukta

Spływy kajakowe jednodniowe najczęściej odbywają się na   trasach :

  • Krutyń – Ukta 13km
  • Ukta – Nowy Most 8km
  • Ukta – Iznota 16km

 

 

spływy jednodniowe Krutynią

I. Krutyń – Ukta (15 km)

15 km

Długość

4 godz

Czas spływu

Trasa jest płytka i niezwykle bezpieczna. Zaczynamy w Ukcie, w wypożyczalni kajaków NEMO. Stamtąd przewozimy Państwa, wraz z całym niezbędnym sprzętem, w górę rzeki, do Mazurskiego Parku Krajobrazowego. Właśnie tam, na terenie krajobrazowo-leśnego rezerwatu przyrody, rozpoczyna swój bieg rzeka Krutynia. Pierwsze 2,5 kilometra (od Jeziora Krutyńskiego do wsi Krutyń) to najpopularniejszy odcinek trasy. Korony przybrzeżnych drzew miejscami zasklepiają się tu nad korytem rzeki, tworząc leśny tunel. We wsi Krutyń możliwy jest pierwszy postój – spokojnie będzie można coś zjeść albo wypić. Pięć kilometrów dalej, w miejscowości Zielony Lasek, znajduje się stary młyn wodny. Tu czeka nas kolejna przerwa – aby kontynuować spływ, trzeba przenieść kajak na odległość około 30 metrów. Mogą Państwo oczywiście potraktować to jako kolejną atrakcję i wziąć sprzęt na własne barki, jednak w okolicy będą również czekali przewoźnicy, którzy – za niewielką opłatą – pomogą w transporcie. Kolejnym przystankiem, dokładnie w połowie trasy, będzie Rosocha. Polecamy skosztować tu obłędnych placków ziemniaczanych. Dalszy etap spływu odbywa się na częściowo niezalesionej trasie. Nieco zwiększa się także głębokość wody. Płyniemy w dół rzeki, a po pokonaniu kolejnych 3 kilometrów dopływamy do miejscowości Wojnowo. Tuż przed nią można odbić na prawy dopływ rzeki Krutyni – Jezioro Duś. Trzeba pamiętać, że w sezonie jest ono mocno zarośnięte, co z pewnością nie ułatwi nam pływania. Na pewno jednak warto spróbować i wybrać się na spływy jednodniowe. Chociażby po to, by zobaczyć znajdujący się na końcu jeziora prawosławny Klasztor Sióstr Filiponek oraz cerkiew, do której  zaprowadzi nas drewniany most w Wojnowie. Przepłynięcie pod nim rozpoczyna z kolei ostatni etap spływu – powrót do Ukty. Spływ kończy się za mostem, po lewej stronie, gdzie znajduje się wypożyczalnia kajaków NEMO.

II. Ukta – Nowy Most (8 km)

8 km

Długość

2,5 godz

Czas spływu

Trasa, mimo stosunkowo dużej  jest całkowicie bezpieczna. Nie musimy, jak ma to miejsce na odcinku Krutyń-Ukta, przenosić kajaka. Cały czas płyniemy z prądem rzeki. Spływ zaczynamy w wypożyczalni kajaków NEMO, skąd zapewniamy Państwu transport (wraz ze sprzętem) do dolnego odcinka rzeki Krutyni, znajdującego się na terenie rezerwatu przyrody Krutynia Dolna im. Melchiora Wańkowicza. Trasa niemal w całości biegnie przez tereny bagniste, na których próżno szukać ingerencji człowieka. Otoczenie to prawdziwa gratka dla miłośników przyrody ze względu na bogatą rzeźbę terenu oraz niebywałą różnorodność roślin i zwierząt, jakie tu występują. Na obszarach rezerwatu leżącego w granicach Mazurskiego Parku Krajobrazowego żyją gatunki takie jak orzeł bielik, rybołów, orlik krzykliwy, zimorodek, perkoz dwuczuby, żuraw, derkacz, bocian czarny, myszołów, czapla siwa czy łabędź niemy. W tutejszych rzekach i jeziorach pływają węgorze, okonie, leszcze, szczupaki i ukleje. Florę reprezentują m.in.: grzybień biały, grążel żółty, rdestnica, trzcina pospolita, oczeret jeziorny oraz szalej jadowity. Podczas spływu będą mieli Państwo okazję przepłynąć również przez część Krutyni potocznie nazywaną „Małą Amazonką” ze względu na ilość występujących tam powalonych drzew. Prąd rzeki zdecydowanie tu zwalnia, a sam odcinek charakteryzuje się ponadto silnie wykształconymi meandrami. Po kilku kilometrach dopływamy do mostu drogowego w miejscowości Nowy Most. Możemy tu zakończyć spływ (po prawej stronie mostu). Decydują się na to zazwyczaj osoby, które do kajaka wsiadły po raz pierwszy. Trasa Ukta – Nowy Most idealnie nadaje się na spływy jednodniowe oraz przede wszystkim  przetestowania fizycznych  możliwości uczestników. Trasą tą można płynąć dalej aż do miejscowości Iznota (szczegóły znajdą Państwo poniżej, w opisie trasy Ukta – Iznota).

III .Ukta – Iznota  (17km)

16 km

Długość

4,5 godz

Czas spływu

Punktem początkowym trasy jest wypożyczalnia kajaków NEMO w Ukcie położona na środku rzeki Krutyni. Stąd zapewniamy Państwu transport (wraz ze sprzętem) do dolnego odcinka rzeki Krutyni, znajdującego się na terenie rezerwatu przyrody Krutynia Dolna im. Melchiora Wańkowicza. Trasa niemal w całości biegnie przez tereny bagniste, na których próżno szukać ingerencji człowieka. Otoczenie to prawdziwa gratka dla miłośników przyrody ze względu na bogatą rzeźbę terenu oraz niezwykłą różnorodność roślin i zwierząt, jakie tu występują. Na obszarach rezerwatu leżącego w granicach Mazurskiego Parku Krajobrazowego żyją gatunki takie jak orzeł bielik, rybołów, orlik krzykliwy, zimorodek, perkoz dwuczuby, żuraw, derkacz, bocian czarny, myszołów, czapla siwa czy łabędź niemy. W tutejszych rzekach i jeziorach pływają węgorze, okonie, leszcze, szczupaki i ukleje. Florę reprezentują m.in.: grzybień biały, grążel żółty, rdestnica, trzcina pospolita, oczeret jeziorny oraz szalej jadowity. Podczas spływu będą mieli Państwo okazję przepłynąć również przez część Krutyni potocznie nazywaną „Małą Amazonką” ze względu na ilość występujących tam powalonych drzew. W tym miejscu nurt jest spokojny, ale sama rzeka – bardzo kręta. Po kilku kilometrach dopływamy do mostu drogowego w miejscowości Nowy Most. Tam z rzeki Krutyni wpływamy na Jezioro Gardyńskie. Bardzo ważne: od tej chwili trzeba trzymać się prawej strony aż do momentu, kiedy przepłyniemy strugą na Jezioro Malinówko. Tym razem już do końca trzymamy się strony lewej i płyniemy dalej aż do miejscowości Iznota. Spływ kończy się za mostem. Niespełna kilometr dalej, przy Jeziorze Bełdany, u ujścia rzeki Krutyni, znajduje się ośrodek turystyczny Galindia – Mazurski Eden zaprojektowany na wzór grodu Galindów. Osoby chętne do zwiedzenia tego unikalnego na mapie Polski miejsca, po wcześniejszym umówieniu się, możemy odebrać również stamtąd.