W ostatnim czasie odbieramy od Państwa coraz więcej telefonów z pytaniami o „szlak papieski”. Stosunkowo nowy odcinek cieszy się olbrzymim zainteresowaniem turystów, dlatego postanowiliśmy go Państwu przybliżyć.

Nie jest tajemnicą, że Papież Jan Paweł II był wielkim miłośnikiem kajaków, a spływy – obok wędrówek po górach – zaliczały się do Jego ulubionych form spędzania wolnego czasu. Wielokrotnie spływał Szlakiem Krutyni. W samej Ukcie przebywał natomiast 1 i 2 sierpnia 1957 roku – pobyt był częścią letniej kajakowej wyprawy z Sorkwit do Ostrołęki, którą – jeszcze wówczas Karol Wojtyła – odbył ze znajomymi. Upamiętnia go obelisk usytuowany nad brzegiem rzeki Krutyni. Ale wizyta Papieża-Polaka to niejedyny powód, dla którego tam stanął. Kolejnym jest utworzenie Kajakowego Szlaku Papieskiego „Apostołów Miłosierdzia”.

Szlak został uroczyście otwarty w samo południe 21 sierpnia 2015 roku w Ukcie. Pobłogosławił go prefekt Kongregacji Nauki Wiary w Watykanie, kardynał Gerhard Müller.

Szlak kajakowy apostołów Miłosierdzia

Trasa zaczyna się w miejscowości Krutyń, a kończy w Piszu. Liczy ponad sto kilometrów i jest podzielona na pięć etapów, przy czym każdy z nich nawiązuje do Miłosierdzia Bożego i Jego ziemskich orędowników. Pierwszemu towarzyszy ogólna refleksja o darze Miłosierdzia Bożego. Patronką drugiego jest św. siostra Faustyna Kowalska – Apostołka Bożego Miłosierdzia. Trzeci odcinek to nawiązanie do postawy błogosławionego księdza Michała Sopoćko, jej zaufanego spowiednika. Podczas czwartego etapu znajdujemy się bardzo blisko Diecezji Ełckiej i wspominamy tego, bez którego Szlak by nie powstał – Świętego Jana Pawła II, który przecież zawierzył Bożemu Miłosierdziu cały świat. Ostatni etap wiąże się przede wszystkim z autorefleksją o miejscu Miłosierdzia Bożego w życiu każdego z nas.

Kajakowy Szlak Papieski Apostołów Miłosierdzia jest trzecim punktem na mapie szlaków związanych z postacią Jana Pawła II w Diecezji Ełckiej. Pozostałe dwa to: Szlak Papieski Tajemnice Światła (trasa Ełk-Wigry) i Kajakowy Szlak Papieski Tajemnice Zawierzenia (trasa Wigry – Augustów-Studzieniczna).

Jeśli pragną Państwo popłynąć śladami Jana Pawła II, serdecznie zapraszamy do wypożyczalni kajaków NEMO w miejscowości Ukta. Profesjonalnie zorganizujemy spływ kajakowy śladami Papieża-Polaka, który na pewno będzie doskonałą okazją do relaksu połączonego z chwilami wyciszenia.